Leder og lærer
Anne Kathrine er en erfaren og engasjert avdelingsleder ved Øksnevad videregående skole i Rogaland fylkeskommune. I tillegg til hennes rolle som leder underviser hun i realfagene naturfag, kjemi og biologi.
– Jeg er avdelingsleder på en forholdsvis liten skole, og jeg sitter i ledergruppen og har personalansvar for både pedagogisk ansatte og andre ansatte. Det er en viktig oppgave å påse at de har en god arbeidshverdag.
Ingen dager er like
Arbeidsdagen til Anne Kathrine er variert, og hun verdsetter dynamikken i jobben.
– Det beste med jobben er å jobbe med mennesker, og at ingen dager er like».
Hun finner glede i alt fra å planlegge skoleåret, drive med skoleutvikling, til å stå i klasserommet og se elever mestre fagene hun underviser i.
Bedre forståelse av læreplanarbeidet
Anne Kathrine har vært ansatt i skolen i mange år og vært med på mange reformer i skolen, både som faglærer og som leder. Da fagfornyelsen kom i 2020 hadde hun lyst til å fordype seg i arbeidet med å forstå innholdet i læreplanene og hvordan hun på best måte kan anvende denne kunnskapen i sin rolle som leder.
– Gjennom å ta dette studiet fikk jeg inspirasjon og en større bevissthet rundt tolkning og forståelsen av innholdet i de ulike læreplanene. I tillegg var det nyttig å møte medstudenter fra andre deler av landet og dele erfaringer om ledelse, både av ansatte og elever.»
Praktiske teknikker i ledelse
Gjennom studiet har hun også utviklet teknikker som hun nå bruker aktivt i sin jobb.
– Jeg lærte meg at det er nyttig å ha god kjennskap til hvordan læreplanene er bygd opp, slik at jeg kan komme med idèer og forslag til hvordan vi internt på egen skole kan jobbe sammen med å tolke og forstå innholdet i de ulike læreplanene.
Hun har lært å balansere introspeksjon og innovasjon for å sikre kontinuerlig pedagogisk utvikling, og blitt mer bevisst sin rolle som faglærer i klasserommet og som leder i et arbeidsfellesskap.
Inspirerende samlinger og praksisbesøk
Ett av de mest minnerike aspektene ved studiet for Anne Kathrine var samlingene. Det å møte andre medstudenter og diskutere faglige problemstillinger med dem, ga henne ny innsikt og motivasjon.
– Alle samlingene var nyttige og inspirerende for min del. Samlingene var godt faglig organisert med dyktige forelesere.
I tillegg til teoretisk innsikt, observerte Anne Kathrine praksis i forskjellige skolers ledergrupper, med spesielt søkelys på hvordan rektor på de ulike skolene prioriterte og hadde fokus på pedagogisk utviklingsarbeid i ledergruppen.
– Gjennom dette lærte jeg at ulike skoler, ulike rektorer og ulike ledergrupper kan jobbe svært så ulikt i forhold til pedagogisk utviklingsarbeid.
Les mer om Ledelse av profesjonelle læringsfellesskap på studieprogrammets nettside.