Pleurat Haklaj skal snart ønske alle lærerne ved skolen velkommen til en felles økt med skolebasert veiledning på personalrommet. Han er inspektør og praksiskoordinator ved Jordal skole. Temaet dette semesteret er veiledning av nyutdannede lærere. Eli Lejonberg, underviser og veileder lærerne. Hun er professor ved Institutt for lærerutdanning og skoleforskning (ILS).
Haklaj er ikke i tvil om at veilederutdanningen i regi av ILS er et løft for profesjonsfellesskapet.
– Tidligere har nok studentene i praksis tidligere møtt en noe mer ulik veiledningspraksis, selv om målet hele tiden har vært å ha felles rammer.
Bevisstgjøring av egen veilederpraksis
– Jeg fant ut at studenter i en veiledningssituasjon liker en kombinasjon av refleksjon og åpne spørsmål, men også konkrete tips.
Det sier Lotta Marie Bartschick. Hun og Lars Christian Kise er to ivrige lærersjeler ved Jordal skole. De er både kontaktlærere og veiledere for studenter i praksis. Kise veileder også nyutdannede lærere på skolen.

Begge lærerne er klare på at veilederutdanningen til nå har vært en tydelig bevisstgjøring av egen praksis. Bartschick trekker frem at hun lærte mye av å skrive semesteroppgave om egen veilederrolle samtidig som hun selv veiledet studenter i langpraksis.
Kise opplever at utdannelsen til nå både har gitt en bekreftelse på at en del av den veiledningen han tidligere har utført, har vært av god kvalitet, samtidig som det er sider ved egen veiledningspraksis han vil endre fremover.
– Det har vært fint å koble veiledningen til mer teori, sier Kise.
Endring i profesjonsfelleskapet
Både Kise og Bartschick merker en endring i hele profesjonsfellesskapet etter at de begynte med skolebasert veiledning. Konkrete veiledningssituasjoner og temaer fra selve studiet diskuteres i lunsjen og på kontorene. Begge skryter av sine kolleger.
– Under storgruppepraksis var alle villige til å ta i et tak ved å åpne sine klasserom slik at studentene fikk se at en kan være en god lærer på mange ulike måter, sier Bartschick.

Gjennomfører studiet på skolen
Jordal skole er en av ILS’ syv universitetsskoler. Lærerne gjennomfører studiet på skolen. Hele kollegiet deltar på deler av videreutdanningen, mens kun en del av kollegiet mottar all undervisning og tar eksamen. ILS tilbyr samme utdanning på campus for lærere i skolen. Da er det enkeltlærere eller grupper fra skoler som deltar i undervisningen og tar eksamen.
Fakta
- Skolebasert veiledning består av tre moduler. Gjennomføringen av de tre modulene skjer i løpet av halvannet år.
- Modul 1 Veiledning av studenter 5 stp
- Modul 2 Veiledning av nyutdannede lærere 5 stp
- Modul 3 Veiledning i profesjonsfellesskap 5 stp
- De tre modulene tilbys også samlet i en grunnmodul med undervisningssted på Blindern VEIL4000 – Veiledning i skolen
Lærerkollegiet veileder i fellesskap
Haklaj forteller at de før påske hadde 30 studenter i en 4-ukers storgruppepraksis. Dette er en del av universitetsskolesamarbeidet. Selv om ikke alle lærerne veiledet en konkret studentgruppe, så var de sammen med studentene på trinnmøter og i andre aktiviteter.
– Alle lærerne engasjerer seg nå i større grad i våre praksisstudenter og nyutdannede. Når vi blir gode til å veilede, så speiler det også vår egen undervisningspraksis. Det er et dobbelt løft, sier Haklaj.
Gode og relevante diskusjoner
– Innholdet i studiet samskapes. Vi ønsker å fasilitere prosesser.
Det sier Eli Lejonberg.
Hun understreker at veiledningskompetansen de formidler er godt fundert i forskning. Studiet har tydelige rammer og læringsmål, men veilederutdanningsteamet ved ILS er samtidig opptatt av at deltakerne skal bidra til å gjøre innholdet relevant for egen kontekst. Teamet er ikke i tvil om at skolebasert veilederutdanning legger til rette for gode diskusjoner og kompetanseheving for et helt kollegium.

Vinn-vinn for skole og campus
Lejonberg trekker også frem at studiet som ILS tilbyr lærerne ved sine universitetsskoler er en vinn-vinn-situasjon.
– Profesjonsfellesskapet på skolen styrkes, samtidig som ILS bidrar til kvalitet i veiledningen av studenter i praksis, fremhever professoren.
Les også
Digitale verktøy kan gi lærerstudenter med handlekraft når de veiledes